Moje posedlosti

Protože mi samotné přijde vždy velmi milé, když u někoho na blogu vidím, že má rád stejné věci jako já, tuto stránku jsem věnovala záležitostem, které jsou mé srdeční záležitosti. No... Srdeční záležitosti by to byly pro běžného smrtelníka, pro jedince jako jsem já, který je vám ve tři hodiny ráno schopen napsat šedesát zpráv o tom, jak si ten Gerard Butler bravurně mává pláštíkem v podstatě na konci každé scény, nebo brečet, že Derek Klena už není v Anastasii... Vážně, to nejsou srdeční záležitosti. To je posedlost.

Níže najdete ultra zúžený výběr věcí, které mě nezajímají jen jako oblíbené dílo, ale jako životní styl (trochu teatrikálně musíme začít, že ano).

 

"Angel or father? Friend or phantom? Who is it there, staring?"

Fantom opery

Na světě nenajdete lepšího psychopata, než Erika. Kniha je bezkonkurenčně dechberoucí zážitek, hororová atmosféra je úžasná a o spoustě věcí se dá velmi dlouho diskutovat, což pro mě z knihy dělá to, co by měla pravá posedlost mít. Navíc zde máme i muzikál, že ano. Mým favoritem je film, ačkoliv i na divadelní záznam z 25. výročí se ráda podívám.

Muzikál umím prakticky nazpaměť, v určitých momentech mě stále mrazí (TEN LUSTR), i teď nadšeně sleduji novinky kolem současného divadelního obsazení a dala bych nevím co za to, aby někdo natočil opravdový film podle knihy, protože tohle je prostě nádhera. Myslím takový, ze kterého bych se fakt pobobkovala strachy.

Btw. U přijímacího pohovoru do Googlu mají otázku jakou píseň byste si nechali zahrát pokaždé při vstupu do místnosti. Za mě je to jasné, předehra, kdy se zvedá lustr a divadlo ožívá, to by bylo sakra moje.

Funny fact: Fantoma opery jsem znala už rok předtím, než jsem mu dala šanci, ke čtení/sledování jsem tedy byla v podstatě donucena.

 

"It’s a rumor, a legend, a mystery!"

Anastasia

Anastasia sice nemá knižní předlohu, ale o méněcennou záležitost se rozhodně nejedná. Milovala jsem už kreslený film z roku 1997 a ve chvíli, kdy přišlo oznámení, že bude muzikál, jsem netrpělivě čekala na soundtrack. To, co následovalo potom... Těžko to popsat, originální casting je perfektní, Christy Altomare mě dokáže rozbrečet i ve chvílích, kdy by se to zdálo nemístné a Ramin Karimloo je tam taky, bože. Pak tu máme úžasnou barvu hlasu Caroline O’Connor a její vtipnou romanci s Johnem Boltonem... Koho jsem ještě nezmínila? Jo! Derek Klena, panebože! Vidět tuhle show v původní sestavě, tak se na místě složím a rozpláču. Hm, v jakékoliv sestavě, hudba, kostýmy, choreografie, příběh... Miluju to, hrozně moc. Tak moc, že jsem si domů pořídila i tu hrací skříňku.

 

"It is a truth universally acknowledged, that a single man in possession of a good fortune, must be in want of a wife."

Pýcha a předsudek

Pýcha a předsudek, tam jsem až po uši ve všem, co je pro mě dostupné. Samozřejmě, nejvíc bodů sbírá kniha, která je shodou okolností i moje absolutně nejoblíbenější favoritka. Filmovou adaptaci z roku 2005 a seriál z roku 1995 čas od času musím zas a znovu zhlédnout a smát se nad rozhovory, které se Darcy snaží zapříst a Elizabeth je vždy zdárně odmávne pryč. Co víc, celá rodinná situace je naprosto neuvěřitelná, každá postava má své charisma a je snadno zapamatovatelná. Jane Austen byla zkrátka mistryní slova.

 

"I am no bird; and no net ensnares me: I am a free human being with an independent will."

Jane Eyre

Asi ani nebudu rozebírat, kolik adaptací jsem viděla, stačí jen tolik, že miluju knihu až k zalknutí, v noťasu mi pořád zůstává ten soundtrack k muzikálu, co si musím vyposlechnout a že žiju pro rozhovory mezi Jane a Rochesterem. V každém případě můžu prozradit, že seriálová adaptace z roku 2006 je moje nejoblíbenější (verze z roku 2011 je tu protože má prostě hezký trailer).

 

"People disappear all the time."

Cizinka

Před Cizinkou jsem o Skotsku nevěděla ani zbla. Jasně, všichni víme, jak úžasná příroda tam je, že staré budovy a pověry jsou dostatečně okouzlující, aby vám zamotaly hlavu, ale že tartany vypadají tak skvěle... Ne, vážně, Cizinka má neskutečný náhled do historie, kterou většina z nás nezná, popisuje dávno zapomenuté zvyky, i bylinkářství a všechno je to tak hezky spíchnuté dohromady, že to prostě nejde nemilovat. Kniha bude tedy vždy na prvním místě, ale seriál je též moc fajn.

 

"Stay alive."

Hunger Games

Ano, pořád. Katniss je super, Haymitch je super, celý to miluju, knihy žeru a filmy ráda zkouknu. Kdo by to taky neměl rád, že ano?

 

"I'd always known I was strange. I never dreamed I was peculiar."

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti

Přijde mi strašně zvláštní, že tolik lidí filmovou slečnu Peregrinovou nenávidí, pro mě je to něco, co z oblíbené knihy udělalo nepřekonatelný zážitek. Vždycky jsem věděla, že Tim Burton si to vezme po svém a tak to taky dopadlo. To, že soundtrack a Evu Green naprosto žeru, není žádné tajemství, ať už tedy film, nebo kniha, za mě ano.

 

"Beneath this mask there is more than flesh, Beneath this mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof."

V jako Vendeta

Komiks asi ani probírat nebudu, pokud jste ho někdy drželi v ruce, víte, že nikdy nemáte šanci pochytit všechno, co tam je. A film... No, co na to říct, miluju kápě. A V má tak super smysl pro spravedlnost, že není možné se s ním neztotožnit. A nechci slyšet řeči, protože má, za padoucha jsem ho nikdy nepovažovala a považovat nebudu.

 

"Never part of any crowd, 'cause her head's up on some cloud. No denying she's a funny girl, that Belle!"

Kráska a zvíře

Šílela jsem z animáku, šílela jsem od chvíle, kdy bylo oznámeno, že bude live-action verze a do kina jsem jela s angínou, protože i když jsem mohla jít později a v lokálním kině, nesnesla bych dabing. Samozřejmě, moje závislost se neomezuje pouze na Disneyho, doma mám víc verzí tohoto příběhu a pokud je na Krásku a zvíře retelling, moc ráda si ho přečtu. Není pohádky, kterou bych měla radši.

Mimochodem, ve chvíli, kdy jsem zjistila, že Tale As Old As Time bude vážně jen v té divné karaoke verzi a ne ve verzi z tohoto traileru, přísahám, že jsem se málem sesypala. Ale aspoň byla nová Céline Dion...

 

"I decided as long as I'm going to hell, I might as well do it thoroughly."

Stmívání

Jako fakt. Každou knihu jsem četla nejméně pětkrát (posledně to byl první díl asi před půl rokem v angličtině, takže ani zdaleka pořád ještě vyléčená nejsem), s tím, že to byly v podstatě první knihy, které byly fakt tlusté a já je přečetla s opravdovým nadšením. Lovce mamutů nepočítám, samozřejmě. A přivedl mě k tomu film. Což je věc, kterou nepochopím, ale hádám, že to není tak podstatné.

Vždycky jsem postavám fandila a dokonce i Bella mi byla sympatická, dnes se za to už ani nijak zvlášť nestydím, i když si ráda dělám legraci, co všechno by se na tom dalo najít. Samozřejmě, Alice a Jasper jsou nejlepší pár celé série, pořád mám nejraději knihy a pocit domoviny, který při jejich čtení zažívám, si cením. Filmy mám pořád doma a čas od času si dám s mamkou maraton. So what, jsou horší věci. 

 

"Believing in even the possibility of a happy ending is a very powerful thing."

Once Upon a Time

Seriál jsem začala sledovat v moment, kdy byla do světa vypuštěna narážka, že další děj bude zahrnovat Frozen. Možná ani není, co říct, protože jak byste mohli tušit, pohádky jsou něco, co u mě může opravdu hřešit. Once Upon a Time má navíc skvělé charismatické postavy a něco, co pohltí každého. Kdyby něco, tak máte moje vřelé doporučení.

 

"That’s every day a dead baby, Lydia. Every day! Hey, you want to know what today is? It’s dead baby day. Oh no wait that’s every day because every day is dead baby day. Yay!"

Teen Wolf

Teen Wolf je seriál, který vypadá extrémně temně, ale minimálně první čtyři série je to spíš snaha neumřít smíchy, protože byť jsou okamžiky, které jako by vypadly z hororu, v další moment si do paměti ukládáte číslo epizody, ve které tahle hláška padla (devátá epizoda z první série, dvacátá minuta, dvacátá třetí sekunda). Najdete zde vlkodlaky, ale i mnohem, mnohem starší a neznámé legendy. Postavy jsou vtipné a sympatické, s postupem času se vyvíjejí a je to celé sakra dobré.

 

Tak, to bychom měli. Je mnoho věcí, které mám ráda, ale sem se nevešly, protože se jim nevěnuji tak často, abych mohla tvrdit, že do tohoto výběru opravdu patří. Mezi nimi jsou například:

Burlesque | The Greatest Showman | Evita

 

Oblíbené knihy, to je jiná kategorie, kdybyste chtěli vědět první desítku, doporučuji přeskočit na stránku O mně.

Okomentovat