Název: Uvnitř mé hlavy / Made You Up
Autorka: Francesca Zappia
Překladatelka: Simona Klára Kučerová
Počet stran: 363
Nakladatelství: YOLI
Rok vydání: 2016
Vazba: Měkká
Oficiální anotace:
Co když jsem si tě vymyslela?
Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má u sebe Alex taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou?
Proč by zrovna on měl mít o její společnost zájem?
O autorce:Francesca Zappia studuje informační technologie na University of Indianapolis a ve volném čase neustále vymýšlí příběhy, píše a také se věnuje malbě a ilustraci.
Uvnitř mé hlavy je její debutový román.
Recenze:
Na ještě do češtiny nepřeloženou knihu Made You Up jsem se začala těšit v momentě, kdy můj zrak zabrousil na tu božskou obálku. Nenechte se mýlit, to není pohana, to je prostě fakt. Pěkné knihy mě přitahují a i když se leckdy spálím, chtěla bych je mít všechny doma. Ano, již naše milá Jane Austenová si z prvních dojmů dělala legraci. Proto mě už v mém mateřském jazyku přeložená kráska „Uvnitř mé hlavy“ donutila přemýšlet, jestli zase nesahám po obálce na úkor obsahu. Přesto, anotace byla zajímavá, ukázka vypovídala minimálně o zajímavém stylu, a tak jsem se nakonec nechala ráda zlákat.
Vždycky mě fascinoval pohled nemocných/poruchami trpících/dosaďte si patřičně neurážející slovo lidí. Četla jsem už o autistech/aspergerech, lidech postihnutých disociální poruchou osobnosti, depresí, rakovinou, i o ochrnutých vozíčkářích. O schizofrenicích zatím ne.
Schizofrenie je pro mě pojem, který ve mně už z doslechu vyvolává respekt. Ze svého okolí neznám žádného schizofrenika, a tak nemůžu posoudit, zda Francesca Zappia popsala tuto nemoc pravdomluvně a bez příkras, tuším ale, že skutečnosti se musí minimálně blížit (ačkoliv ten růžový opar jsem tam cítila i já). Už jen samotný nápad musím autorce pochválit. Přestože schizofrenici žijí mezi námi a my zhruba tušíme, co za problémy je zužuje, neumíme si to jaksi představit. A proto tato kniha vznikla. Přesto, nehodnotíme zde jen nápad…
Z literárního hlediska píše Francesca Zappia mimořádně zajímavě. Téma pojímá ve velkém a nestydí se povolit své představivosti opratě a očividně také moc ráda používá svůj smysl pro humor. Hlavní hrdinka Alex ztělesňuje osobu, jakou bych v její kůži ráda byla. I v negativních situacích se ráda chápe svého humoru a snaží se žít si svůj normálně nenormální život stejně jako ostatní. Ve zkratce řečeno, velmi rychle si ji bez problémů oblíbíte.Einstein kdysi řekl, že definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky. Já jsem ustavičně fotila v naději, že se jednou podívám na snímek a poznám, že věc na něm je přelud.
Ano, čekejte romanci. Pěknou, zábavnou a plnou elánu. Miles se jen tak mimochodem jmenuje. Trochu záhadný, trochu potemnělý a pro nás čtenářky příjemný aperitiv, protože s Alex mu to očividně klape. Ano, přiznávám bez mučení, dialogy Alex a Milese jsem četla potutelným úsměvem a těšila se na ně úplně stejně jako na Alexiny nové výplody mysli. Tedy, ne, že bych se opravdu těšila na projevy něčí nemoci, téma mi přišlo prostě zajímavé, schizofrenii bych ale nepřála nikomu.
Krvavý Miles se na mě upřeně díval a ústa se mu přitom roztáhla do širokého úsměvu. Krev měl i na zubech. Miles se nikdy neusmíval. Ne takhle.
Co mi trochu vadilo, bylo, že autorka v závěru trochu moc tlačila na pilu. Jako by z jablka chtěla vykouzlit hrušku a mermomoci se snažila o to, aby přitom čtenářům vylezly oči z důlků. Pojmout to nenásilněji a trochu víc odpovídajícím tempem, které většině knihy panovalo, ráda bych knihu prohlásila za naprosto perfektní.
Navzdory předchozímu odstavci nemůžu tvrdit, že by se jednalo o příjemnou oddechovku. Když mě osloví hlavní postavy a knihu si zamiluji natolik, že bych ji byla schopná zfleku přečíst znova, pak to pro mě není dobrá, nýbrž skvělá kniha, kterou bych si hrdě vystavila na poličce. Pokud se tedy chcete hravou formou dočíst něco o schizofrenii, odpočinout si, zasmát se a zamilovat si další knižní postavu, Uvnitř mé hlavy je to pravé ořechové. Ne, že by mělo zůstat jen u teenagerů, ale znáte to, dospělí moc YA nerazí, takže koho zaujme, ten by neměl váhat.
Hodnocení knihy:
Social Icons